שייט בגלפגוס
בלו פוטד בובי
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

4 ימים בין איי גלפגוס

כשטיילתי בדרום אמריקה אחרי התואר, כמו רב הטיולים מהסוג הזה, זה לא היה טיול עם הרבה מאוד כסף מה שגרר קצת ויתורים כמו למשל שייט בגלפגוס! כי שבוע שם עולה בערך כמו חודש בבוליביה אז כל אחד עושה את השיקול שלו ובפרו יש גם איזה שהיא ברירת מחדל בצורת "גלפגוס לעניים". בכל אופן, גלפגוס זו קבוצת איים הממוקמת כ-1000 ק"מ מערבית לאקוודור ומפורסמת הרבה בזכות דרווין שהבין שם הרבה על תאוריית האבולוציה שכתב. בתכלס מה שרואים שם זה באמת הרבה חיות, ייחודיות לאיים ואפילו יותר ספציפית ייחודיות לכל אי, וממש מקרוב! אפשר ללכת בשביל וכמעט לדרוך על ציפור…

הצורה שהטיול שם עובד זה שלוקחים שייט של בין 4 ל-8 ימים בין האיים. האיים עצמם מוגדרים כשמורת טבע ולכן לא ניתן לישון עליהם (חוץ מהאי הגדול שבו גם נמצא שדה התעופה). ישנים על הסירה/אניה וככה עוברים בין האיים, יורדים לאי, עושים סיור וחוזרים. נכון לעכשיו יש משהו כמו 4-5 איים שניתן לבקר בהם ורב הסיורים עוברים בהם, כמובן שזה תלוי במספר הימים. למה אני אומר "נכון לעכשיו"? כי הדרך שהאיים האלה נוצרו ונוצרים היא מה שנקרא hot spot ולא, לא של ה-wifi… אם אני ממש מנסה לפשט את זה, זה איזה שהוא מנגנון פליטת חום של כדור הארץ, אבל להסבר יותר רציני תקראו כאן. דרך אגב עוד מקומות כאלה הם איי הוואי, סיישל, וגם שמורת ילוסטון נמצאת על כזאת נקודה (רק שבמקרה הזה זה על יבשה ולא בלב ים). איך זה מתקשר ? יכול להיות שעוד אלפי שנים ייוצר אי חדש ותוך עוד כמה שנים יגיעו אליו כל מיני בעלי חיים ואחרי עוד אלפי שנים הם יעשו התאמות לאי הספציפי הזה.

 

בכלל, באיים יש כל מיני תופעות טבע "מוזרות". אחת מהן כבר ציינתי קודם והיא העדר פחד מבני אדם, אחת נוספת היא "ענקיות איים" (באנגלית Island giantism) העובדה שחיות גדלות לממדים גדולים מאוד. הדוגמא הכי בולטת היא צב גלפגוס שהוא צב ענק. ההסבר לשתי התופעות האלה היא בהעדר טורפים באיים. אבל מה שמעניין לראות זה שבכל אי יש ממש חיות אחרות, וזה לא שהאיים כאלה רחוקים אחד מהשני … אם נחזור רגע לדרויין אז יש את מה שנקרא "פרושי דרווין" שזה משפחת ציפורים עם כ-13 מינים עם אותו אב קדמון כשכל אחד התפתח ועשה התאמות קטנות בגודל וצורת המקור לפי סוג האוכל שזמין באותו מקום. למשל: יש מקור שמתאים להוציא זרעים מפרי של קקטוס ומקור אחר שמתאים לאיסוף זרעים מהרצפה ומקור אחר לנקר עצים ומקור אחר לאכילת עלים וכך הלאה.

עד עכשיו זאת הייתה הקדמה קצרה על האיים, ועכשיו לטיול עצמו! עמי ואני נחתנו בקיטו, בירת אקוודור ומשם מצאנו טיסה לגלפגוס. טסנו לשם במטוס ממש קטן, כשהיציאה הייתה מבטן המטוס חחח

ברטולומה

אמרנו שנמצא שייט שם… ואכן סגרנו על שייט של 4 ימים בסירה קטנה של 8 אנשים אבל! הוא התחיל יומיים מאוחר יותר, מה שאומר שהיה לנו יום להעביר, וביום הזה התפצלנו. בערב עוד קפצנו לשוק המקומי וראינו איך מוכרי הדגים נלחמים עם שקנאים על כל דג, קטע הזוי! 

עמי עשה יום צלילות ואני לקחתי day tour למקום שנקרא Bartolome שהיה מאוד יפה עם כל מיני מפרצים כאלה וגם סוג קקטוס מוזר ש"יודע" לגדול על אדמה געשית וכבר התחלתי לראות חלק לא מבוטל מבעלי החיים – אריות ים, סרטנים, איגואנות ועופות. מומלץ בחום!

"קרוז" בגלפגוס

נפגשנו שוב בערב והתארגנו לשייט. לוקחים תיק קטן והולכים לסירה. בזמן העגינה הסתבר שצריכים לחכות לכמה אנשים שהתעכבו וכבר התחילה לי הבחילה מהגלים. אתם קולטים?! עוד לא יצאנו לשייט אפילו ואני כבר עם בחילה… אומרים שצריך להתסכל על האופק כדי להעביר את זה, זה קצת קשה אבל כנראה שעזר. כמובן שלכל שייט כזה מתלווה מדריך מנוסה של הפארק וחוץ ממנו לסירה יש צוות שמתפעל הכל כולל ארוחות.

Anyway היעד הראשון שלנו היה ביקור ב-highlands לראות את הצבים הגדולים. אז הם אכן גדולים ו… זהו בערך. הם לא באמת זזים יותר מדי אז זה לא כזה מעניין מעבר לזה. אם הם בתוך צמחייה ירוקה זה נחמד אבל לפעמים הם פשוט שוכבים בבוץ… פגשנו גם את Lonesome George המפורסם שמת כמה שנים לאחר מכן. מבחינת שינה אז הלילה הראשון היה הכי טוב כי שתינו הרבה יין, מה שעשה עבודה מצויינת!

פלוריאנה

אם היום הראשון היה כזה "חימום", היום השני היה כבר "הדבר האמיתי". ביקרנו ב-Floreana וראינו די הרבה חיות מקרוב. היה כלב ים שאפילו עשה לנו קצת פוזות למצלמה, כל כך בא לי ללטף אותו!! 

חשוב להבין שכל בעל חיים פה הוא זן מיוחד של האיים. למשל כלב ים זה לא כלב ים "רגיל", אלא Galapagos sea lion (כי הם זנים שהתפתחו ועברו התאמות ספציפיות לאיים) אבל מבחינתי כולם חמודים 🙂 . בנוסף היו גם סרטנים, פלמינגו-ים (איך כותבים את זה ברבים?!)  ועוד עופות, כשביניהם בפעם הראשונה ראיתי Blue footed boobie עליה עוד נשמע בהמשך.

אריה ים

אספניולה

משם הפלגנו ל-Espagnola שהיה האי הכי עשיר. ראינו שם מלללא חיות! וכולן די מעניינות. החל מ-Marine iguana לטאות קטנות (ביחס ל-Land iguana שנראה בהמשך) שצבע שחור אדום שעושות כל מיני תנועות מוזרות עם הראש. הן יכולות לרוץ ולקפוץ מגובה די גדול לאוקיינוס, אבל הכי הן אוהבות לרבוץ אחת על השניה בשמש 🙂 . 

ראינו גם גורים של אריות ים שיונקים! איזה חמודייייייים! ראינו את הזן המקומי של Albatross משהו כמו חודש אחרי שהגוזלים נולדו, אז ראינו אותם במלוא 'כיעורם'… אבל מה שכן האלבטרוסים די גדולים והולכים קצת מצחיק, ויש להם ריקוד חיזור מגניב כזה שהמקורים שלהם מתנגשים אחד בשני ומוציאים קולות, אז יוצא ששומעים מסביב כל מיני נקישות כאלה…

ראינו גם Nazca boobie שהוא קרוב משפחה של ה-Blue footed אבל קצת יותר 'אלגנטי' ויותר נדיר. אבל עכשיו נגיע לשיא! ה-Blue footed boobie – איזה ציפור! מיד תראו למה קוראים להם blue footed, זה פשוט הזוי הצבע של הרגליים שלהם. למה boobie? זה בא מהמלה bobo בספרדית שמשמעותה 'ליצן', כי הם הולכים קצת מצחיק, כמו שיכורים כזה 🙂 . חוץ מזה יש קטעים שפתאום הם צוללים כדי לצוד איזה דג וזה מגניב לראות. אם ביום הראשון ראיתי אותם נורא מרחוק, עכשיו פשוט הלכתי ביניהם! איזה מגניב!!

החיים בסירה

עכשיו בוא נעשה הפוגה קצרה מהטבע ונדבר על החיים בסירה. בגדול כל פעם שאנחנו לא מטיילים על אי, זה אומר שאנחנו מפליגים, גם בלילות, כי לוקח כמה שעות לעבור בין אי לאי, כנראה לא לילה שלם, אבל אני מניח שהצוות עשה תורנות בינם לבין עצמם. בבוקר היינו קמים לארוחת בוקר נחמדה, וכשחוזרים מהסיור הייתה מחכה לנו ארוחת צהריים, ולפעמים גם כמה שקנאים שהסתכלו עלינו. 

לצערי אני לא זוכר מה היינו אוכלים שם אבל זה היה בסדר גמור. לצערי (2) לא היה איזה חיבור עם שאר האנשים על הסירה. הלינה בחדרים זוגיים בתא ממש קטן וללכת לשירותים גם 'מאתגר' כי הסירה כל הזמן בתנועה.

סנטה פה

חזרה לטיול… המשכנו לאי בשם Santa Fe, אי קטנצ'יק עם כל מיני דברים נחמדים. אז מה היה לנו? קקטוס שהוא חצי גזע רגיל ורק למעלה נראה קקטוס! Land iguana משהו די גדול, נראה קצת כמו דרקון עם כפות ידיים/רגליים ממש עם אצבעות 'נחמדות' כאלה. וכמובן שהרבה אריות ים + גורים וסרטנים. ביום הבא הגענו ל-North Seymour עוד אי קטן שיש בו בעיקר ציפורים.

גלפגוס

משהו ששכחתי לציין שבכל עונה החווייה טיפה שונה כי למשל אם מגיעים בתקופת החיזור, זה משהו אחר לעומת זמן ההמלטות או אחרי שהגוזלים/גורים נולדו. חוץ מזה כתלות בעונה גם עופות שונים יכולים להראות או לא, 

אבל בכל אופן זאת חוויית טבע שאין שניה לה!  אני זוכר שכשחזרנו לאקוודור mainland הלכנו לאיזה גן חיות והיה לי מ-מ-ש מוזר לראות חיות מאחורי זכוכית/סורגים.

זאת לא בובה!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
ערן ברימן - מטייל עם חיוך

נעים מאוד, אני ערן. נולדתי וגדלתי בת"א ואולי בגלל זה אני כל כך צמא לטבע ירוק וקריר. יצר ההרפתקנות שלי והמשיכה לבעלי חיים גדולים ו"חמודים" גורמים לי למתוח את הגבולות ולטייל למקומות קרים ורחוקים.

עוד עליי

פוסטים נוספים בנושא

תגובות ושאלות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הזמינו את אחת ההרצאות שלי

המסע בעקבות כלבי הים הלבנים

 המסע הארוך אל עבר אחת התינוקיות הקרות בעולם, שם פגשתי בכלבי ים שרק נולדו

רוצה לשמוע עוד?

בהרצאות שלי אפגיש אותך עם לוויתנים, דובי קוטב, אריות ים וציפורים נדירות

אשמח לחזור אליך עם פרטים לגבי הזמנת אחת מההרצאות שלי

מקווה שנהנית מהכתבה!

לשלוח לך מייל כשעולה תוכן חדש לאתר?

יעדים מרתקים, טבע ובעלי חיים אצלך באינבוקס ולא יותר מפעם בשבועיים למצטרפים לרשימת התפוצה
דילוג לתוכן