24 שעות בצפון אירלנד
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

24 שעות בצפון אירלנד

הפוסט הזה מדבר על מסלול טיול בצפון אירלנד והוא החמישי והאחרון(!) בסדרת הפוסטים על הטיול שלי באירלנד. 

להתחלת הטיול, מדבלין לרינג אוף קרי – לחצו כאן.

צפון אירלנד - היר איי קאם!

יצאתי על הבוקר והתחלתי בנסיעה. ידעתי שמצפות לי משהו כמו 5 שעות מגאלווי. בדרך עברתי בסלייגו (Sligo) שנראה מקום ממש יפה, אבל לא היה לי זמן לעצור אז סימנתי לי משהו לפעם הבאה! היעד הסופי שלי היה מחוז אנטרים (Antrim) ויותר ספציפית ה-Giant causeway. 

כמו שכבר כתבתי כאן, כשמדברים על טיול באירלנד, זה מתמודד חזק בראש הרשימה של המקומות שכדאי לבקר בהם.

צפון אירלנד

סוללת הענק - מה זה בכלל ה-Giant causeway הזה?

האגדה מספרת שאלה שאריות של שביל שבנה הענק Finn MacCool (מק'קול, איזה שם!) מהמיתולוגיה הקלטית. מה קרה שם? ענק אחר, סקוטי בשם Benandonner, קרא לו לדו קרב. מק'קול התחיל לבנות את השביל מאירלנד לסקוטלנד כדי שייפגשו באמצע וילכו מכות. מפה הסיפור מתחלק לשתי גרסאות ואני בחרתי להמשיך עם זאת שנשמעה יותר המממ… כיפית.

מרחוק הענק האירי שלנו רואה שהסקוטי נראה הרבה יותר גדול ומשתפן קצת. אשתו שבאה איתו, מחפשת אותו לתינוק (אלוהים יודע איך בדיוק…) ואז כשהענק הסקוטי רואה את התינוק הגדול הזה, הוא מתאר לעצמו שמק'קול עצמו צריך להיות בטח ממש ממש ענק!

הוא בורח חזרה לסקוטלנד ומשמיד את השביל כדי שלא ירדפו אחריו. וכן, גם בצד הסקוטי יש אתר דומה. אפילו מצאתי סרטון שמתאר את הגרסה הזאת.

בתכלס זה תוצאה של פעילות וולקנית ענפה. בזלת חמה התפרצה דרך סלע הגיר וכשהמצב נרגע והתקרר, נוצרו התופעות האלה. אפשר לשמוע כאן את ההסבר מפי מארג' סימפסון (אזהרה: יש הבהוב מעצבן).

ביקור ב-Giant Causeway

התחלתי את מסלול ההליכה בירידה (אפשר גם באוטובוס) ואחרי כמה זמן התחלתי לראות משושים. תכלס הם היו יותר קטנים ממה שדמיינתי אבל אז פתאום קלטתי שזה משטח עצום ויש מללללא כאלה! טיילתי עליהם קצת והייתה שם איזה שומרת עם משרוקית שהשגיחה שאנשים לא ידרכו על המשושים הכהים, כלומר אלה שרטובים מהמים ויש עליהם סכנת החלקה.

מידע פרקטי: סך הכל הביקור שם לקח לי בערך שעתיים. כניסה עולה 10.5 פאונד. אה כן, פתאום עוברים להשתמש בפאונדים כי זה חלק מאנגליה… לך תבין.

חוץ מהמשושים יש באתר עוד נקודות עצירה נחמדות עם כל מיני שמות כמו: המגף – Giant's boot, ארובות – Chimneys ועוגב – Organ. המסלול מעגלי ואם בהתחלה ירדתי, עכשיו אני צריך לעלות הרבה מדרגות בחזרה. בסיומו אפשר להשקיף על כל החגיגה הזאת מלמעלה.

טיול צפון אירלנד
טיול צפון אירלנד

אתרי צילום של משחקי הכס בצפון אירלנד

Dunluce Castle

עכשיו הייתה לי התלבטות לאן להמשיך – יש את הגשר עם החבלים, Carrick a-rede ויש טירה בשם Dunluce castle. שניהם יחסית קרובים אבל בכיוונים מנוגדים (בנוהל – מפה בתחתית הפוסט) ושניהם נסגרים באותה שעה. מזג האויר היה טוב ולמחרת היה צפוי גשם כל היום אז החלטתי להתחיל עם מה שנראה לי יותר חשוב, וזאת הטירה. הטירה לא שלמה אבל במצב ממש טוב. ממוקמת על הים וכמובן שזה מוסיף לחוויה. הביקור היה יחסית קצר כי לא נכנסתי פנימה, הספיק לי מה שראיתי מבחוץ.

בתור מישהו שלא ראה את הסדרה אני רק יכול לנחש שבטח הייתה פה איזה סצינה שהדרקונים של חאליסי התעופפו באוויר ליד הטירה וירקו אש. לא הצלחתי למצוא את הקטע, אז אשמח לשיתוף מאחד המכורים – הנה לכם אתגר!

טירות משחקי הכס אירלנד
טירות משחקי הכס

גשר החבלים Carrick a-Rede

עכשיו הייתי יכול להמשיך בשקט לכיוון הגשר. גם שם, כמו ב-Giant causeway כבר היה די מלא אבל זה מה יש, הרי אי אפשר להגיע לכל המקומות בבוקר. 

קניתי כרטיס ב-7 פאונד ואז חיכיתי. למה? כי הם מווסתים את כמות האנשים שהולכת על הגשר, אז כל חצי שעה משחררים קבוצה. יש הליכה של קילומטר עד הגשר ואז חוצים אותו. היה נחמד, לא הרבה יותר מזה. נראה לי שאם מגיעים ויש מעט אנשים זה יכול להיות יותר טוב.

דרך אגב – התמונה של המקום הזה מופיעה על הכריכה של לונלי פלנט!

דרך אגב #2 – במגרש החניה שלו יש אתר צילום של משחקי הכס. זה היה אחד המקומות היחידים שראיתי במקום תמונה של הסצינה מהסדרה… בכלל כל הטיול הזה הוא בסימן לוקיישנים מהסדרה. 

ואפרופו, באמת בצפון אירלנד יש הרבה מקומות שצולמו בהם סצינות ואפילו עשו מזה קטע תיירותי, כלומר יש סיורים מאורגנים שעוברים בהם. על סיור כזה לדוגמא אפשר לקרוא בבלוג "מטיילת מחוץ לקופסא".

איפה ישנתי בחדר משותף עם 10 אנשים?

הגעתי לפורטראש (Portrush) והלכתי לאכול באיזה פאב קיווי (= ניו זילנדי) שהיה נראה עם אוירה נחמדה אבל ההמבורגר לא היה משהו. משם המשכתי למקום בו אעביר את הלילה. זה סיפור מעניין! איפה ישנתי? בהוסטל, 10 אנשים בחדר! מיטות קומותיים וזה… למזלי קיבלתי את המיטה התחתונה חחח. מן הסתם זה היה ממש זול, ברמה של 20 דולר ללילה.

אני מנסה לחשוב מתי הייתה הפעם האחרונה שעשיתי משהו דומה… לא פשוט. למרות זאת היה סבבה. לא רעשני בכלל אבל גם בלי יותר מדי אוירה. מה שהפתיע אותי זה שהחדרים לא היו מופרדים לבנום/בנות… התכנון המקורי היה לישון ב-Bushmills איפה שגם נמצאת אחת ממזקקות הוויסקי האירי המפורסמות, אבל בסוף לא מצאתי שם מקום.

באיזה עונות הופיעו המקדש הקטן ושדרת העצים?

Mussenden Temple

נסעתי לאיזה מקום עם השם הסקסי Mussenden Temple – ממש נהניתי שם! בהתחלה לא הבנתי איפה הוא בכלל כי החניתי בכניסה ונכנסים למשהו שנראה כמו גינה ענקית. חציתי אותה והגעתי לשטח פתוח מלא דשא. בצד שמאל שלי הבחנתי בחתיכת אבן גדולה והלכתי לכיוון אבל זה לא היה זה. מהנקודה הזאת ראיתי מבנה יותר גדול ובקיצור זה היה כמו משחק כזה שכל פעם מתקרבים עוד ועוד אל היעד. כל הזמן הזה הייתה רוח חזקה לאללה, לא ירד גשם אבל הדשא כל כך ספוג שהנעליים והמכנסיים נרטבו.

בסופו של דבר הגעתי אל הטמפל שממוקם על צוק על החוף. לוקיישן מדהים, אין מה להגיד.בחזרה מהטמפל התמקמתי בתוך הטירה, שחסמה קצת את הרוח וככה התכוננתי לשוֹט יפה. כורע ברך, מכין את המצלמה בדיוק בזוית שאני רוצה, שהכל ממורכז ו(פאוזה).

קליק.

שנייה(!) אחרי שאני לוחץ על הכפתור נכנס רכב תחזוקה לתמונה, כלומר לא אחד שייצא משם בזמן קצר… מזל!!

מידע פרקטי: א) ציינתי על המפה איפה זה ממוקם. ב) עקרונית יש עלות כניסה אבל כשבאתי לא היה אף אחד בדוכן אז…

השדרה עם העצים - The Dark Hedges

משם המשכתי ל"שדרה עם העצים", The Dark Hedges. השדרה ממש מרשימה אבל קשה לארגן שוט נקי, ריק מאנשים ומכוניות. הקטע המצחיק היה שבלי להתכוון הגעתי לשדרה מהצד ה"פחות פופולארי". בצד השני שלה היו כמה אוטובוסים… Anyway, מסתבר שמאז הסדרה (לינק לסצינה כאן), האתר נהיה ממש מוקד עלייה לרגל…

איך כמעט נתקעתי עם הרכב

עכשיו התחלתי בנסיעה דרומה, לכיוון Athlone (סתם עיר שחיפשתי איפשהו באמצע הדרך חזרה לקילרני). משהו כמו 4 שעות עם כל מיני הרפתקאות בדרך… למשל: כשמתדלקים שם, התשלום הוא לאחר התדלוק כלומר כשהדלק כבר באוטו. תדלקתי ולא הצלחתי לשלם עם האשראי! ולא תגידו שאין לי כרטיס נוסף. יש. שניהם לא תפקדו!! המוכר הציע לי למשוך כסף בכספומט אבל guess what. – עם שניהם לא הצלחתי!

יותר מאוחר, בבירור שערכתי מול חברת האשראי הסתבר לי שאנשים רעים ניסו להשתמש במספר כרטיס האשראי שלי באינדונזיה אז חברת האשראי חסמה אותו… הייתי קצת בלחץ (כי אני לא נלחץ בקלות) אבל בסוף אפשרו לי למשוך כסף (גם זה לא היה פשוט!) והגעתי למצב שהיה לי מספיק כדי שסף הלחץ יירד. בסופו של דבר הגעתי לקילרני לעוד כמה ימים בהם שהיתי בכנס של Travel bloggers מכל העולם אותו סיכמתי בפוסט אחר. מעניין אתכם? כתבו לי בתגובות.

סוף סיפור

רגע לפני שאנחנו מסיימים פה, התחשק לי לשים איזה שיר. לא ידעתי איזה אחד, אבל רציתי שהוא יהיה של מישהו אירי וכמובן ש-Van Morrison הייתה אופציה לא רעה. 

נכנסתי לקרוא עליו קצת ומה הסתבר? שהוא מצפון אירלנד, אז בכלל, זה מתאים לפוסט!! ובחרתי גם אחד שהוא נותן סולו סקסופון יפה, אז בכלל*2.

את התמונה האחרונה לטיול לא בחרתי סתם. תמונה מייצגת של הכבישים באירלנד. אני ממש אוהב את איך שהעצים "סוגרים" ונותנים תחושה של מנהרה… אז עד כאן חברים, הטיול שלי באירלנד, ובכלל הטיולים לשנת 2017!

אבל! כתבתי פוסט חדש על מקומות מומלצים באירלנד, כאלה שלא הספקתי להגיע אליהם… שווה לקרוא כי אולי אתם תספיקו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
ערן ברימן - מטייל עם חיוך

נעים מאוד, אני ערן. נולדתי וגדלתי בת"א ואולי בגלל זה אני כל כך צמא לטבע ירוק וקריר. יצר ההרפתקנות שלי והמשיכה לבעלי חיים גדולים ו"חמודים" גורמים לי למתוח את הגבולות ולטייל למקומות קרים ורחוקים.

עוד עליי

פוסטים נוספים בנושא

תגובות ושאלות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הזמינו את אחת ההרצאות שלי

המסע בעקבות כלבי הים הלבנים

 המסע הארוך אל עבר אחת התינוקיות הקרות בעולם, שם פגשתי בכלבי ים שרק נולדו

רוצה לשמוע עוד?

בהרצאות שלי אפגיש אותך עם לוויתנים, דובי קוטב, אריות ים וציפורים נדירות

אשמח לחזור אליך עם פרטים לגבי הזמנת אחת מההרצאות שלי

מקווה שנהנית מהכתבה!

לשלוח לך מייל כשעולה תוכן חדש לאתר?

יעדים מרתקים, טבע ובעלי חיים אצלך באינבוקס ולא יותר מפעם בשבועיים למצטרפים לרשימת התפוצה
דילוג לתוכן