בירות בלי אלכוהול – לא מה שחשבתם
טופינו
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בירות בלי אלכוהול - לא מה שחשבתם

כבר כמה זמן שיושב לי בראש רעיון לפוסט על ערי בירה אבל היה לי קשה להוציא אותו לפועל. לכן הפעלתי "חבר טלפוני", אחד שחובב אתגרים והיסטוריה – הלוא הוא אחי הגדול נעם! הוא נענה לאתגר והנה לכם פוסט אורח פרי עטו.

שנתחיל עם שאלת חימום?

מה אתם (לא) יודעים על בירת גרמניה?

ברלין או בון?

כשנפלה החומה ושתי ה"גרמניות" התאחדו היה צריך להחליט על עיר הבירה של המדינה החדשה.
ההצבעה הייתה צמודה, ורק קולות בודדים הכריעו לטובת ברלין!
כאן אפשר לקרוא על זה עוד קצת

איך את/ה רוצה את (עיר) הבירה שלך?

דרגת קושי:
3/5

כשפותחים את האטלס (הוירטואלי) ומסתכלים על מפת העולם אפשר לראות פער בין סוגים שונים של ערי בירה. יש כאלה שהן אינטואיטיביות – הערים הגדולות במדינה שלהן, עם היסטוריה של מאות או אלפי שנים (רומא, פאריס, לונדון וכאלה).
אבל, כל בירה והסיפור שלה. מבט אל עבר עוד מדינות מראה לנו שזה ממש לא הכלל. 

בהרבה מדינות עיר הבירה היא לא הגדולה, העתיקה, או המפורסמת במדינה. בהרבה מדינות כנראה שרק אם ממש נתאמץ נגיע לבקר בעיר הבירה, אבל בדרך כלל נדלג עליה. מה הסיפור שלהן? למה ואיך?

לפעמים רוצים בירה קטנה ולא ממותגת

לפעמים כשלא יודעים להחליט איזה בירה רוצים מתפשרים על בירה קטנה ולא ממותגת. זה קרה למעשה להרבה מהמדינות הגדולות בעולם.
וושינגטון למשל מעולם לא היתה העיר הגדולה בארצות הברית. המיקום שלה היה תוצאה של פשרה בין מדינות הצפון למדינות הדרום (היו בסך הכל 13 מדינות באותה נקודת זמן). את המיקום הסופי קבע… ג'ורג וושינגטון, הנשיא הראשון, והעיר נוסדה ב- 1791. 

העיר נקבעה כאקס טריטוריה מבחינת המדינות אחרי שב-1783 חיילים שלא קיבלו משכורת ערכו מצור על התכנסות הקונגרס בפילדלפיה.  

על פי המסורת של ארה"ב, גם במרבית המדינות העיר הגדולה היא לא עיר הבירה – אולבני היא עיר הבירה של ניו-יורק, סקרמנטו של קליפורניה, אוסטין של טקסס וכו'.

קטנה ולא ממותגת

בירות שדורשות השקעה מיוחדת

במשך שנים הייתה ריו דה ז'נירו הבירה של ברזיל. גם סאו-פאולו ועוד הרבה ערים גדולות הרבה יותר מברזיליה. רק ב-1960 הפכה ברזיליה לעיר הבירה של המדינה החמישית בגודלה בעולם. לאחר שהוקמה מאפס בתוך 4-5 שנים. ראש הממשלה שנבחר בשנות החמישים רצה לדאוג לקדם את לב המדינה במקום אזורי החופים ובמיוחד הדרום שם מצויות רוב הערים הגדולות. בגלל התכנון המיוחד והמוצלח של העיר היפה היא הוכרזה כאתר מורשת עולמי ע"י ארגון אונסקו, אבל כנראה שלא נגיע לשם אלא אם נהיה אורחים של ממשלת ברזיל. 

גם באוסטרליה, רצו שהבירה לא תהיה באחת הערים הגדולות וכך, אחרי הקמת הפדרציה של מדינות אוסטרליה היה מהלך לבחור מקום לעיר חדשה מחוץ לטווח של הערים הגדולות, ובפרט סידני. בחוקה האוסטרלית (סעיף 125, אם אתם מתעניינים) נקבע ששטח במרחק של לפחות 100 מייל (160 ק"מ) ייבחר לצורך עיר הבירה, וכך ב-1911 בסוף תחרות בין שלושה מקומות נבחרה קנברה. כמו בארה"ב, גם באוסטרליה, עיר הבירה ממוקמת בתוך טריטורריה משלה, ה-ACT.

למען האמת יש תיאוריה נוספת שאומרת שלא רצו שהבירה תהיה בסידני או מלבורן בגלל החום הגדול ששורר שם בקיץ ולכן בחרו את קנברה היותר נעימה…

כמו ריו, כנראה שגם בקנברה לא נבקר אלא כאורחי הממשלה. 

בשביל הבירה הזאת הייתי צריך לנהוג בלילה חשוך וגשום בסקוטלנד...

ולסיום פרק זה, אחת המדינות האהובות עליי – קנדהאוטווה היא הבירה אבל ממש לא העיר הגדולה. האגדה מספרת שהמלכה ויקטוריה קבעה את מיקום הבירה של הפרובינציה של קנדה (אחרי שהבירה זזה כבר כמה פעמים קודם לכן) ומ-1867 זו עיר הבירה. 

המיקום שלה, בין טורונטו למונטריאול שהיו מרכזים עסקיים וגם אזורי השפעה של שפה (קוויבק צרפתית ואונטריו – אנגלית) הביא לבחירה של הבירה הנשכחת יחסית. 

בירות מזן נדיר

אם עד עכשיו שום דבר לא הפתיע אותכם, עכשיו עולים שלב!

דרגת קושי:
5/5

איזה בירה - חצי או שליש?

רוצים להגדיל את הסיכוי לבקר בעיר בירה? טוסו לדרום אפריקה! יש לה פיצול אישיות – 1/3 בירה לשלוש ערים. מה רע? 

בדרך כלל המשמעות של עיר בירה היא ריכוז מוסדות השלטון המרכזיים – הממשלה, הפרלמנט, ובית המשפט העליון. לדרום אפריקה זה היה טו איזי. הם הלכו על שלוש ערי בירה, אחת לכל רשות וכך יצא שהממשלה יושבת בפרטוריה, הפרלמנט יושב בקייפטאון, ובית המשפט יושב בבלומפונטיין (מי שמע עליה?!). זו הפרדת רשויות אמיתית. ככה, אם הממשלה או הפרלמנט רוצים לעלות עם די-ניין על בית המשפט שיתחילו לנסוע! כאן תוכלו לקרוא איך למרות הסיכוי הגבוה לפגוש עיר בירה, לא ראיתי שם אף אחת.

אבל דרום אפריקה היא לא היחידה – בהולנד החליטו לעבוד על כולם. כנראה בגלל העשן שאופף את העיר, אמסטרדם היא עיר הבירה הרשמית אבל מוסדות השלטון יושבים דווקא בהאג. בבוליביה – לה פאס וסוקרה מחלקות התפקידים והתרגיל חוזר על עצמו גם בעוד מדינות.

מי צריך בירה בכלל?

באמצע האוקיינוס השקט (תראו כמה זום אאוט הייתי צריך לעשות!) יש את מדינת נאורו (Nauru), אי קטן ודי דרדלה. קטן עד כדי כך שאין לו בירה מוכרזת ורשמית אלא רק עיר שמתפקדת כעיר הבירה – יארן.

אבל אם חשבתם שהקטע של אין עיר בירה רשמית מתאים רק לאיים קטנים שכוחי אל, AKA כאלה שאני אוהב, אז תחשבו שוב. 

למדינה קטנה ולא מוכרת בלב אירופה, שוויץ, אין בירה רשמית. ברן היא עיר הבירה דה פאקטו אבל היא לא מוכרזת. כך החליטו שם ב-1848. אז שלא יעבדו עליכם.

אם הפוסט הזה עשה אותכם צמאים אתם יכולים לטייל בעקבות קוקטיילים כאן!

אהבתם את הרעיון של הפוסט?

כתבו לי בתגובות איזה עוד דברים היו יכולים לעניין אותכם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
ערן ברימן - מטייל עם חיוך

נעים מאוד, אני ערן. נולדתי וגדלתי בת"א ואולי בגלל זה אני כל כך צמא לטבע ירוק וקריר. יצר ההרפתקנות שלי והמשיכה לבעלי חיים גדולים ו"חמודים" גורמים לי למתוח את הגבולות ולטייל למקומות קרים ורחוקים.

עוד עליי

פוסטים נוספים בנושא

תגובות ושאלות

6 מחשבות על “בירות בלי אלכוהול – לא מה שחשבתם”

 1. פוסט מגניב לאללה! חסר לי הסיפור על בירת גרמניה שגלתה שנים רבות למערב.
  כל שנות ילדותי ידעתי לדקלם שלמרות שכולם חושבים שאמסטרדם היא עיר הבירה – הם טועים. בסוף יצא שאני טעיתי… ובכלל, המושג "עיר בירה" הוא די חדש בעולם, לא?

  1. The Laughing Traveller

   תודה על התגבוה רבקה!
   ראית בתחילת הפוסט את הלינק על ברלין או בון?
   כן, כולנו נפלנו במשחק הזה של בירת הולנד 🙁
   ולגבי גיל המושג – לא בדיוק חדש כי כבר רומא ואתונה למשל היו בירות של האימפריות…
   ומה חשבת על דרום אפריקה על 3 בירותיה??

 2. מיכל מנור

  אני מבינה שאח שלך מגניב ובעל חוש הומור כמוך? אהבתי את הגימיק וכעת בבקשה לכתוב פוסט על בירות…מוכנה להתארח אצלך עם פוסט על בירות הולנדיות…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הזמינו את אחת ההרצאות שלי

המסע בעקבות כלבי הים הלבנים

 המסע הארוך אל עבר אחת התינוקיות הקרות בעולם, שם פגשתי בכלבי ים שרק נולדו

רוצה לשמוע עוד?

בהרצאות שלי אפגיש אותך עם לוויתנים, דובי קוטב, אריות ים וציפורים נדירות

אשמח לחזור אליך עם פרטים לגבי הזמנת אחת מההרצאות שלי

מקווה שנהנית מהכתבה!

לשלוח לך מייל כשעולה תוכן חדש לאתר?

יעדים מרתקים, טבע ובעלי חיים אצלך באינבוקס ולא יותר מפעם בשבועיים למצטרפים לרשימת התפוצה
דילוג לתוכן